Do przeglądania naszych materiałów dźwiękowych potrzebny jest program RealPlayer 8 Basic Complete. Jeżeli jeszcze nie masz go na swoim komputerze to pobierz ten program z naszego serwera.

Zaprzyjaźnione stacje:
 • Radio a4
 • Radio Moovie
 • Radio Celt
 • Radio Szanty
 • Radio Szalom
 • RadIo Biblia
 •     Muzyka na instrumenty klawiszowe

          Określenie "Klavier" w czasach Bacha oznaczało instrument klawiszowy nieorganowy - czyli klawesyn, klawikord bądź prototyp fortepianu młoteczkowego - fortepian Cristoforiego. Twórczość Bacha związana z instrumentami klawiszowymi to niemal kompendium całej ówczesnej muzyki. Właśnie w klawiaturze, czyli czymś co można było objąć palcami skupił się świat komponowanej muzyki i sposobów jej kształtowania. Do najważniejszych zaliczymy tu: Das Wohltemperierte Klavier, Wariacje Goldbergowskie, Suity angielskie i francuskie, Partity i koncerty i wreszcie Kunst der Fuge (Sztuka fugi), skomponowaną jak sadzi wielu, z myślą o klawesynie jako pierwszym z mediów wykonawczych. Choć większość utworów klawesynowych pisana przez Bacha była w celach dydaktycznych, to nic nie umniejsza ich artystycznej wartości dla dzisiejszego słuchacza czy wykonawcy. Bach komponował dla tych co muzykę chcieli grać, ale też dla tych, którzy chcieli ją komponować. Na czoło wszystkich utworów klawiszowych Bacha wysuwa się dwutomowy zbiór Das Wohltemperierte Klavier. Powiedziano kiedyś, że gdyby z całej twórczości Bacha ocalały te utwory, a reszta zaginęła, to tylko na podstawie tego zbioru moglibyśmy Bacha zaliczyć do największych twórców muzyki. Sam Bach był zresztą znakomitym wirtuozem gry klawiszowej, a bogactwo figur muzycznych i brawurowych popisów zawartych w jego utworach, stawia go w rzędzie prekursorów muzyki fortepianowej. A najlepszym dowodem jest twórczość jego następców - Mozarta, Beethovena, czy wreszcie Chopina z jego Etiudami i Preludiami.
  Bach jest początkiem i końcem wszelkiej muzyki.
  Max Reger
  © 2001 Radio B.A.C.H.
  Mecenat artystyczny: Internetowa Platforma Nadawcza
  Wszystkie nazwy handlowe i produktów w tej publikacji są zastrzeżone dla ich właścicieli. Używanie ich nie powinno być uważane za naruszenie praw właściciela a jedynie potwierdzenie ich dobrej jakości.